„George Manu – Rectorul din Zarca Aiudului”

Miercuri, 11 mai 2016, ora 17.00, a avut loc conferinţa organizată de Fundaţia „Profesor George Manu”. În luna aprilie s-au împlinit 55 de ani de la moartea Profesorului George Manu. Savant creştin de renume mondial, conducător al Mişcării Nationale de Rezistenţă, deţinut politic în Zarca Aiudului, George Manu a plecat la Domnul în aprilie 1961 refuzând asistenţa medicală condiţionată de colaborarea cu regimul comunist. A murit transmiţând colegilor deţinuti şi prin ei neamului românesc: „Să spuneţi tuturor că nu am făcut niciun compromis”, „Fiţi credincioşi idealurilor voastre şi rămâneţi demni”.

Conferinţa a avut loc la Curtea Brâncovenească (strada Vasile Lupu nr. 43-45, zona Capitol).
Invitaţii: Sociologul Ciprian Voicilă, Pr Marius Vişovan şi foştii deţinuţi politici Vlad Nicolau, Mirel Stănescu, Alexandru Mihalcea şi George Cuşa.

Vă dorim vizionare plăcută!