George Manu – Rectorul din Zarca Aiudului

Colegiul Sfinţii Martiri Brâncoveni si Fundaţia Profesor George Manu au organizat seara comemorativă: „George Manu – Rectorul din Zarca Aiudului” miercuri, 11 mai 2016

Invitaţi: Sociologul Ciprian Voicilă, Pr Marius Vişovan şi foştii deţinuţi politici Vlad Nicolau, Mirel Stănescu, Alexandru Mihalcea şi George Cuşa.

În luna aprilie 2016 s-au împlinit 55 de ani de la moartea Profesorului George Manu. Savant creştin de renume mondial, conducător al Mişcării Nationale de Rezistenţă, deţinut politic în Zarca Aiudului, George Manu a plecat la Domnul în aprilie 1961 refuzând asistenţa medicală condiţionată de colaborarea cu regimul comunist.
A murit transmiţând colegilor deţinuti şi prin ei neamului românesc: „Să spuneţi tuturor că nu am făcut niciun compromis”, „Fiţi credincioşi idealurilor voastre şi rămâneţi demni”.