Seara comemorativă – „George Manu – Rectorul din Zarca Aiudului”

Dragi prieteni,

Miercuri, 11 mai 2016, ora 17.00., aColegiul Sfinţii Martiri Brâncoveni si Fundaţia Profesor George Manu vă invită la seara comemorativă: „George Manu – Rectorul din Zarca Aiudului”. Conferinţa va avea loc la Curtea Brâncovenească (strada Vasile Lupu nr. 43-45, zona Capitol).

În luna aprilie s-au împlinit 55 de ani de la moartea Profesorului George Manu. Savant creştin de renume mondial, conducător al Mişcării Nationale de Rezistenţă, deţinut politic în Zarca Aiudului, George Manu a plecat la Domnul în aprilie 1961 refuzând asistenţa medicală condiţionată de colaborarea cu regimul comunist. A murit transmiţând colegilor deţinuti şi prin ei neamului românesc: „Să spuneţi tuturor că nu am făcut niciun compromis”, „Fiţi credincioşi idealurilor voastre şi rămâneţi demni”.

Invitaţii noştri: Sociologul Ciprian Voicilă, Pr Marius Vişovan şi foştii deţinuţi politici Vlad Nicolau, Mirel Stănescu, Alexandru Mihalcea şi George Cuşa.
Intrarea este liberă!
Vă aşteptăm în număr cât mai mare!