Noutati

 • Despre relația profesor – elev – părinte

  • 03,Nov 2016
  • Posted By : scoalabranco
  • 0 Comments

  Pe 3 noiembrie 2016, la ora 17.30, Colegiul Sfinţii Martiri Brâncoveni din Constanţa va organiza o conferinţă de excepţie, al cărei invitat special este scriitorul-pedagog Sergiu Ciocîrlan.

  Doctor în filologie, cunoscut şi foarte îndrăgit în rândul tinerilor şi nu numai, scriitor contemporan, profesor de Limba şi literatura română, Sergiu Ciocârlan ne va vorbi nevoia de a avea o educaţie cu chip blând, fără nimic ameninţător, despre nevoia de a vedea în copil copilul şi de a nu transfera socotelile adultului în gândul lui, despre nevoia de a delimita ferm, categoric instrucţia de educaţie, despre nevoia de a redobândi prestigiul profesorului într-o epocă revendicată de atribuţii funcţionăreşti, despre nevoia de comunicare dintre profesori, copii şi părinţi, despre nevoia de a cerceta cauzele, nu efectele.

  Din cărţile apărute sub semnătura dumnealui amintim: Clonele învăţământului românesc, De ce sunt un elev impertinent, Literatura în lumina Ortodoxiei, Minunatele întâmplări ale inimii & alte povestiri, Fără frică, Mărturisitorul de care vă temeţi, Poemul iubirii veşnice, etc…

  Locaţia evenimentului este Sala de conferinţe a Curţii Brâncoveneşti din Constanţa – Str. Vasile Lupu, nr 43-45.

  Accesul este gratuit!

   

  "

Leave A Comment